piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co właściwie nie uwydatni krawędzi trawy ewentualnie kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Bardzo wysokie, bowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby przesłania okoliczne budynki i ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka ponadto daje orzeszki. Gdy chcemy aby nasze żywe plot było nadzwyczaj postawne zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z brzostu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu. Pamiętajmy natomiast, że gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie bardzo utrudnione.

Nic mocno nie zaznaczy krawędzi trawy ewentualnie kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty często nie mogą dobrze rosnąc w przydzielonych miejscach, niewysokie drzewa umieją utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach lub zasłonią gołe wycinki gleby. Ślicznie ukształtowany nieduży żywopłot już sam zresztą robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna tylko ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w mrocznych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je małe jabłuszka, które wolno przerobić na przetwory.

Niewysokie lub strzeliste zielone ogrodzenia można otrzymać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy mogą być dużo bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis zwyczajny. Często szeroko się rozrasta a także trzeba go obcinać, jakkolwiek jego zmianę Fastigiata Robusta jest dozwolone pościć pojedynczo.Powinien się migiem rósł oraz zachowa filarowy zarys.

Gdyby wasz kącik jest bardzo ciemny, należałoby aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektórego z cienioznośnych modelów maja mutacji o płowych bądź różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr sztampowy Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są najbardziej ostre w słońcu, atoli nawet w chłodu liście zostają dość jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz