środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub od razu obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień kamieni na ogrodzenie PVC na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas różne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też siekać na sześciany o równych zarysach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z plastyku używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na plotki plastikowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru a także własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz balustrady z plastyku na ogrodzenie i bramę sztachetowa tworzy się z głazów różnorodnego układu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kafli o nieproporcjonalnych układach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, iżby forma każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z plastyku z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane fabryki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz